משלוח חינם לכל חלקי הארץ

תפריט

חפץ מעבר

חפץ מעבר


המונח "אובייקט מעבר" הוטבע במקור על ידי פסיכיאטר הילדים הבריטי דונלד ויניקוט, שהסביר כי הוא מסייע לתינוק להיפרד מאמו, והאובייקט מסמל את האם הנעדרת כשהיא אינה בסביבה. התינוק, שמתחיל להבין שהאם אינה חלק ממנו לקראת גיל שנה, חש תסכול וחרדה עקב הפיכתו ליישות נפרדת, ואז הוא מאמץ חפץ כלשהו שמסמל עבורו את נוכחותה המרגיעה של האם. על החפץ ישליך התינוק את הרגשות שיש לו כלפי האם.
חשוב לזכור שלא כל תינוק זקוק לחפץ מעבר. חשוב להיות קשובים לו ולהציע לו במידה וזקוק.
כמעט 70 אחוזים מהילדים משתמשים בחפץ מעבר. לאלה שלא, יש דרכים אחרות להרגיע את עצמם (כמו מציצת אצבע או התנדנדות אחורה וקדימה).
חפץ מעבר יכול להיות בובה, שמיכה, מוצץ או כל חפץ אחר המעניק לו נחמה.
אפשר להציע לתינוק חפצים להיקשר אליהם בזמן שהולכים לישון. רצוי חפץ עם הריח של האם או דמות המטפל. החפץ מאפשר לתינוק לקבל תחושת בטחון ולהפעיל מערכת פרה-סימפתטית בשינה. נותן ביטחון בשלבי החיים השונים ולמעשה מעניק עזרה בויסות.

מה חשוב לזכור?
כמו עם המוצץ, חשוב להציע לתינוק את חפץ המעבר להיכרות בזמנים נינוחים ונעימים. לקשר אותו לחוויה בטוחה וחיובית.
כדאי לבחור חפץ שקל יהיה לשחזר, במידה והוא נשכח, נפגם או הולך לאיבוד. השתדלו שלא לקנות משהו יקר או חד פעמי, דאגו לכפילים מראש.
רוב הילדים ידעו בעצמם מתי הם לא זקוקים יותר לחפץ וכדאי לתת לילד להחליט בעצמו עד מתי הוא זקוק לחפץ. אם ממשיך עימו לגיל בי"ס אז כדאי להפנות לייעוץ מקצועי ולוודא שאין בעיה רגשית.

איך מכירים לתינוק את חפץ המעבר?
הריח המוכר של האובייקט הוא אחד הדברים החשובים ביותר שבו. מומחים ממליצים לאם לישון עם החפץ, כך יהיה לו את הריח שלה.
חשוב שהחפץ יהיה זמין לפעוט.
אחרי כמה ימים של היכרות עם החפץ, במידה ורוצים לשלב את חפץ המעבר בתהליך שינה – להעביר לו בהדרגה את החפץ תו"כ פרידה איטית הגדלה מפעם לפעם.

שמיכות, בובות, חיות רכות עוזרות לילד להתכרבל ולהתכנס לקראת השינה. חפץ שהתינוק לוקח בעצמו ובוחר לבד מה הוא יהיה. לא כולם צריכים כזה מוצץ או שמיכה או חיתול בד (לא חייב להיות חפץ יכול להיות גם מילה או הברה). אפשר להציע לתינוק חפצים להיקשר אליהם בזמן שהולכים לישון. רצוי חפץ עם הריח של האם או מי שמטפל בתינוק. החפץ מאפשר לתינוק לקבל תחושת ביטחון ולהפעיל מערכת פרא-סימפתטית בשינה. נותן ביטחון בשלבי החיים השונים. מעניק למעשה עזרה בוויסות ומייצג את האם עבורם ובהמשך מפנימים אותה ואת יכולות ההרגעה והוויסות לאישיותם.

איך "מרגילים" לחפץ מעבר?
במהלך היום, הריח של אמא באווירה נינוחה, להניח לידו לתת לו לגעת, כל יום 10-20 דקות אחרי כמה ימים לתת לו בהרדמה הדרגתית את החפץ ולאט לאט להיפרד.

iw עִבְרִית
X
0
  0
  העגלה שלך
  העגלה שלך ריקהחזור לחנות

  סובב/י כדי לנצח!!

  נסה/י את מזלך כדי לקבל הטבה, הקלד/י את שמך וכתובת האימייל שלך, (בדוק/י קבלת אימייל לאחר סיבוב הגלגל בתיקיית "קידומי מכירות" בתיבת הדואר אלקטרוני)  
  נסה/י את מזלך
  מאשר/ת קבלת תכנים שיווקיים