♥משלוח חינם לכל חלקי הארץ ♥

תפריט

אז איך אומרים לילד "לא"?

אולי לא המון הורים יודו בזה, אך הם חוששים מאד מהמילה "לא". החשש נובע מהניסיון שיש להם בסיטואציה שבה המילה "לא" ניתנת כתשובה: הילד בוכה, משתולל, עושה "סצנות" וגוזל מכם ומעצמו אנרגיה רבה. דבר נוסף שסביר כי המון הורים לא יודו בו הוא שהמון פעמים הם ישיבו לילד "כן", משום שאינם מסוגלים להתמודד עם התגובה לתשובה "לא".

הורים יקרים, התשובה "לא" היא תשובה, ותתפלאו – היא לגיטימית, מלמדת ועושה סדר:

 • תשובה שמגדירה גבולות ברורים
 • תשובה שמשקפת לילד את עמדתו (אתם מחליטים ועליו לכבד את החלטתכם)
 • תשובה שמלמדת כי לא כל מה שרוצים, מקבלים

הטעות שכל ההורים עושים כשהם משיבים לילד "לא"

נסו להיזכר בפעם האחרונה שבה ילדכם ביקש מכם משהו (לדוגמא: לאכול יותר מממתק אחד ביום), והשבתם לו בשלילה. כמעט בטוח, כי המילה "לא" נאמרה יותר מפעם אחת. איך זה קורה? ילדכם לא היה מוכן לקבל את תשובתכם, והתעקש להמשיך ולבקש עד שתשיבו לו בחיוב. בזמן הזה, אמרתם את המילה "לא" אולי עשר פעמים:

 • אמרתי לא
 • כבר אמרתי לך קודם – לא
 • התשובה שלי לא השתנה – לא
 • זו פעם אחרונה שאני אומר לך לא

כשאתם אומרים את המילה יותר מפעם אחת, אתם לא מצהירים את כוונתכם באופן חד משמעי, אלא עושים משא ומתן עם ילדיכם. כלל הזהב אליכם: את המילה "לא" יש להגיד אך ורק פעם אחת (ונכון, זה לא פשוט). מאותו רגע, אתם ממשיכים בעיסוקיכם ומזניחים לחלוטין את הסיטואציה. כל עוד תתמידו, ילדכם ילמד דרככם את ערכה, חשיבותה ועוצמתה של התשובה "לא".

"ומה לעשות אם הילד לא מקבל את התשובה שלי ובוכה?"

חינוך והצבת גבולות אינם פשוטים – לא לכם ולא לילד שלכם. הבכי של הילד? טבעי. גם כשאתם מקבלים את התשובה "לא" מהבוס שלכם, מנציג שירות או אפילו מבן או בת הזוג שלכם, אתם לא ממש מרוצים. כאנשים בוגרים, אינכם מביעים את תסכולכם בבכי, אלא בדרכים אחרות. ילדיכם לעומת זאת, לומדים דרככם כי הדרך שלהם להכניע אתכם (ממש כך) היא בבכי מתמשך. המסקנה: כשאתם לא תיכנעו, הם לא יבכו.

מדוע אתם אומרים לילד שלכם "לא"?

הורים יקרים, שימו לב: המון פעמים המילה "לא" נזרקת לאוויר באופן אוטומטי. רגע לפני שאתם משיבים בשלילה לבקשתו של הילד, נסו להבין האם זו התשובה הנכונה לכם והנכונה לילד. כל עוד תצליחו להצדיק בפני עצמכם את הסיבה שבגללה אתם משיבים לילד בשלילה, גם הוא יבין זאת (גם אם לא מיד). לדוגמא:

 • ●       "אפשר שלא להכין שיעורי בית?" – לא, משום שהשיעורים תורמים להתקדמותך בלימודים
 • ●       "אפשר לא להתקלח היום?" – לא, הרחצה חיונית וחשובה להיגיינה האישית ולבריאות
 • ●       "אפשר שנרד למטה עם האופניים?", לא, כי סיכמנו כבר אתמול שהיום נבלה בבית
0
  0
  העגלה שלך
  העגלה שלך ריקהחזור לחנות

  סובב/י כדי לנצח!!

  נסה/י את מזלך כדי לקבל הטבה, הקלד/י את שמך וכתובת האימייל שלך, (בדוק/י קבלת אימייל לאחר סיבוב הגלגל בתיקיית "קידומי מכירות" בתיבת הדואר אלקטרוני)  
  נסה/י את מזלך
  מאשר/ת קבלת תכנים שיווקיים